Verimli Ders Çalışma Yolları

ders2012 YGS Sınavını 1 Nisan’da tamamladıktan sonra öğrencilerin birçoğu türkçenin azizliğine uğrayıp LYS sınavından umudunu kesti ve şimdi beklediği sonuçları alamayacağından kaygılanmaktaverimli ders çalışma psikolojisine girememektedirler. Aslında herkesin aynı zorlukla test edildiğini unutan öğrenciler umudunu kesmiş durumda ve kendini bir türlü verimli ders çalışma temposuna sokamıyorlar. Halbu ki bu sınavdan herkes eşit düzeyde nasibini alacak belki LYS sınavına ümitsizliğini yenerek girseler beklediğinden daha fazlasını alacaklar.

Bir yandan YGS sınavını iyi değerlendiren öğrenciler atlatmış olduğu zor bir dönemin rahatlığını yaşamakta YGS’de yakalamış olduğu başarının etkisiyle LYS Sınavı’nı unutmaktalar. Kendine olan güveni artan öğrencilerin sınavın çocuk oyuncağı olduğunu düşünmeye başlamış olması onu verimli ders çalışma temposundan uzaklara sürüklemektedir.

Unutmamak gerekir ki istediği üniversite bölümüne LYS ile gidebilecek öğrencileri YGS sınavı yalnızca %25 oranında etkilemektedir. Yani elmanın 4′de 3′lük dilimi hala LYS sınavından geçmektedir. Bu durumda ilk sınav iyi geçmiş olsa bile hedefin yalnızca dörtte biri başarılmış olacak asıl önemli olan sınav ise eğer ihmal edilirse ilk başarıyı beraberinde alıp uçurumdan aşağıya atacaktır. İlk sınavın kötü geçmiş olması ise hala elimizde 3 kat daha kuvvetli bir silahın olduğunu hatırlatmalı başarı hırsımızı arttırmalı ve hedefimiz yolunda bizlere daha sıkı ve verimli ders çalışma ortamına girmeye tetikleyici rol oynamalıdır.

Verimli ders çalışmak için uyulması gereken belirli kurallar vardır. Başarınin meyvelerini yiyebilmek için bu kurallar her ne kadar ağır ve sıkıcı olsa da LYS sınavı ya da herhangi bir sınava hazırlanırken hedefi on ikiden vurma şansını belki ona katlayacaktır. Hem ailelerinin gururu, sevdiklerinin başarısını örnek aldığı kişi, yaşıtlarının imrendiği öğrenci olmak hem de hedeflerine ulaşabilmiş bir kişi olmanın vereceği kıvanç ve neşe yapılması gerekenler için en büyük motive kaynağı olup düşünüldüğünde çok da zor birşey istenmediğini gösterecektir.

verimli ders çalışma

Verimli Ders Çalışmak İçin Sizden Uygulamanız İstenenler Basittir

Hedef Belirlemek

Hedef belirlemek ava çıkarken avcıya avını nokta atışıyla vurabilmesi için doğru silahı seçebilme imkanı verir. Hedef belirleyerek neye nasıl ulaşmanız gerektiğini bilirsiniz. Hedef tıp ise en çok puanın biyolojiden geleceğini bilirsiniz örneğin. Sizin silahınız biyolojiye ağırlık vermek olacaktır. Ya da Hacettepe Üniversitesi Tıp Bölümü’nü istiyorsanız sizden istenen taban puanın kaç olduğunu bilmeniz sizin hedefinizin ne kadar ciddi olduğuu ve sizin bu hedefte hangi noktada olduğunuzu gösterecektir. Bu sayede yolun neresinde olduğunuzu bilir ve kendinize ona göre bir çalışma ortamı oluşturursunuz.

Planlı Olmak

Planlı olmak yani yarının hesabını bugünden yapmak aslında yalnızca sınav için gerekli değil, herkesin prensip edinmesi gereken bir durumdur. İngilizler dünyayı yönetebiliyorsa bunun ana etkeni sabah 6′da uyanıp yapacağı şeylerin hesabını çok önceden planlamış olmasıdır. Verimli ders çalışmaktan ziyade zamanı verimli kullanmak adına planlı olmak bir insanın kısa olan ömrünü dolu dolu geçirebilmesine olanak sağlayacaktır.

Tekrar Etmek

Öğrenci derste öğrendim deyip tamamen kavradığına emin olduğu bir konunun bile eve gittiğinde yalnızca %35′ini hafızasında saklayabildiğini biliyor muydunuz? Eğer eve geldiğinde öğrenci bugün ne öğrenmiştik edasıyla defter kitabını açıp o gününün tekrarını yapsa bu oranı %80′lere kadar çıkarır. %100 Diyemem malesef çünkü bir tekrar bile ne yazık ki yeterli değildir. 1 Ay sonra öğrenci o notları tekrar tekrar etmelidir. Bu da bir üst sıradaki planlı olmak maddesiyle mümkün tabi ki.

Bu maddeler uzatılabilir. Ocak ayında verimli ders çalışma konusu hakkında bir makale yazmıştım ilerleyen günlerde tekrar bu konuya geri döneceğim fakat bu 3 madde başarıya götürmek için her zaman yeterli olacaktır.

Verimli ders çalışma teknikleri hakıında MEB tarafından hazırlanmış ayrıntılı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum for Verimli Ders Çalışma Yolları

  1. Lys netlerinizi artırmak mı istiyorsunuz? said,

    Nisan 12, 2012 @ 23:15

    [...] vs. olabilir. Sınavdan önce bunlar tespit edilmeli ve önlemler alınmalıdır.Ayrıca bknz. Verimli Ders Çalışma YollarıGD Star Ratingloading…Lys Netlerinizi Artırmak Mı İstiyorsunuz?, 5.0 out of 5 based on 3 [...]

RSS comments feed· TrackBack URI Verimli Ders Çalışma Yolları

Yorum Yapın for Verimli Ders Çalışma Yolları